پیدایش کانی شناسی به عنوان یک عمل به نسبت جدید است اما کاربرد هنرهای کانی شناختی پیشینه ای به قدمت تمدن بشر دارد . بشر اولیه رنگدانه های طبیعی ساخته شده از هماتیت سرخ و اکسید منگنز سیاه را در نقاشی دیوار غارها به کار می برد. ابزارهای ساخته شده از سنگ چخماق در عصر حجر، دارایی گرانبهایی بوده است. نقاشی مقبره ها در دره رود نیل مربوط به حدود ۵۰۰۰ سال پیش هنرمندان ماهری را نشان می دهند که مالاکیت و فلزهای گران بها را وزن و کانسنگ های معدنی را ذوب می کرده و گوهرهای زیبایی از لاجورد و زمرد می ساخته اند با نزدیک شدن عصر حجر به عصر برنز، بشر به جستجوی کانی هایی پرداخت که می توانست از آنها فلزهایی را استخراج کند . اولین نوشته در مورد کانی ها از تئوفراستوس ( ۳۷۲ تا۲۸۷  ق. م ) فیلسوف یونانی است , چهارصد سال پس از وی نیز پلینی , تفکر کانی شناختی زمان را ثبت کرد. در ۱۳۰۰ سالی که به دنبال آمد , اندک کتاب هایی که در زمینه کانی ها منتشر شده , بیشتر جنبه افسانه داشته و کمتر حاوی اطلاعات واقعی بود . اگر بخوهیم یک روی داد را به عنوان نشانه ظهور کانی شناسی به صورت یک دانش برشمریم این رویداد به طور قطع انتشار کتاب دُر متالیکا توسط پزشک آلمانی جرجیوس اگریکولا در سال ۱۵۵۶ خواهد بود.  این کتاب گزارش مفصلی از فعالیت های معدنکاری آن زمان ارائه می دهد و در بردارنده اولین توصیف واقعی کانی هاست . این کتاب در سال ۱۹۱۲ توسط هربرت هوور ریس جمهور پیشین آمریکا و همشرس لو هنری هوور از لاتین به انگلیسی برگردانده شده است . در سال ۱۶۶۹ نیکلاس استنو با مطالعه بر روی بلورهای کوارتز کار مهمی در زمینه بلور شناسی انجام داده . استنو به این نکته توجه کرده که به رغم تفاوت منشاء اندازه یا ظاهر، زاویه میان وجوح متناظر نمودهای مختلف یک بلور ثابت است.

نامورترین و پرخواهان ترین فیروزه جهان در ایران، فیروزه خراسان است و مهم ترین معدن فیروزه در ایران در شهرستان فیروزه خراسان واقع شده است که بیش از ۵ هزار سال قدمت دارد. تاریخچه کشف معادن فیروزه در ایران به حدود ۷ هزار سال پیش می رسد. اصولا در قدیم از سنگ هایی که یافت می شد به عنوان طلسم و بیشتر در مراسم مذهبی استفاده می کردند.

مجموعه سنگ و گوهر آمتیست فعالیت خود را رسماً از اوایل تیر ماه ۱۳۸۹ شروع کرده و تا به امروز ادامه دارد و به امید پروردگار تا سالیان آینده نیز سعی خواهیم کرد به صورت جدی تر و قوی تر از گذشته ادامه دهیم. هدف اصلی ما جمع آوری اکثر نمونه سنگ، کانی و فسیل های مختلف ایران و جهان در طی مدت فعالیت خود می باشد که امیدواریم هرچه سریعتر این مهم، تحقق یابد . موزه تخصصی سنگ، گوهر، کانی و فسیل آمتیست در اول آبان ماه ۱۳۹۲ افتتاح گردید که این موزه اولین موزه خصوصی کشور در این زمینه می باشد. مدیریت این مجموعه به عهده اینجانب مصطفی براتیان دانشجوی دکتری زمین شناسی – گرایش پترولوژی (سنگ شناسی) – می باشد که امیدوارم با همکاری دوستان و اساتید محترم خانواده بزرگ زمین شناسی به هدف غایی خود دست یابیم.

                                                                                                                                                                                                                                                          با احترام فراوان

                                                                                                                                                                                                                                                                                        مصطفی براتیان